Altyapı sporcularımız Sporda Şiddetsiz İletişim Eğitim Seminerine katıldı

02.12.2019

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın hazırlamış olduğu TFF Gelişim Liglerinde “Sporda Şiddetsiz İletişim” konulu eğitim semineri gerçekleştirildi. Amatör şubelerimizin altyapılarında görev yapan sporcular, antrenör grubu ve idareciler, Kulübümüzün ev sahipliğinde gerçekleştirilen seminerde bir araya geldi.

Yönetim Kurulu Üyemiz Simla Türker Bayazıt, Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya, Futbol Akademisi Genel Koordinatörü Serdar Dayat ve Voleybol Şubesi İdari Menajeri Abdullah Paşaoğlu’nun da katıldığı organizasyonda Fenerbahçe Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ece Baban da, “İstanbul TFF Gelişim Liglerinde sporda şiddetsiz iletişim” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Futbol ve Nefret Söylemi, Futbol ve Şiddet İlişkisi, Fair-Play / Dürüst Oyun Anlayışı, Empati ile Anlamak… gibi konu başlıklarının konuşulduğu panelde, Doç. Dr. Ece Baban şiddetsiz iletişimin spor alanındaki önemine dikkat çekti. Şiddetsiz İletişimi, evrensel insan duyguları ve ihtiyaçları üzerinden geliştirilen ve karşılıklı bağımlılık, empati ve birlik bilincine uzanan bir süreç dili olarak tanımlayan Fenerbahçe Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ece Baban, daha sonra sporcularımız tarafından yöneltilen soruları yanıtladı.

Bir saat kadar süren seminer, tüm amatör şubelerden sporcularımızın da yer aldığı toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Fotoğraflar

İçinde bulunduğumuz dijital çağın tüm teknolojik imkanlarından faydalanarak, stat içerisinde Fair Play’e aykırı davranışta bulunanların gözlenmesi ve tespit edilmesinin yanı sıra, bu alanda alt yapısı olan, süreklilik arz eden ve kulübün felsefesine yansımış iletişim yönetimi ve eğitimi büyük önem arz etmektedir.

Futbol kulüpleri kendi içinde simetrik iletişimi başarı ile yönetebildiği takdirde, kendi taraftar profilini de istediği yöne çevirme becerisine sahip olabilmektedir.

İmaj ve itibar çalışmasına önem veren kulüpler kendileri ile ilgili algıyı yönetmek için dürüst ve centilmen futbolcular yetiştirmeli, var olan oyuncularını eğitmeli, takım içinde yaşanabilecek iletişim kazalarını ortadan kaldırmalıdır.

Tüm takımların FIFA’nın Fair Play yani Dürüst Oyun anlayışına adapte olabilmesi için uzun vadeli, temeli eğitim ve hayata geçirilen somut projelere dayanan «Şiddete Karşı Eğitim» çalışması oluşturulmuştur.

E-Bülten Üyeliği

Proje ile ilgili anında haberdar olmak için mail adresiniz ile kayıt olmanız yeterli olacaktır.

×